RESULTS OF THE REGIONAL SHOW HELD AT TELFORD

ON 2nd & 3rd DECEMBER 2017

LARGE FOWL

BLACK COCK (0)

BLACK COCKEREL (1)
1   P A Swandel

BLUE MALE (1)
1   

WHITE MALE (0)

AOC MALE (0)

NON STANDARD M OR F (1)        
1   Helen Cooper

BLACK HEN (2)
1   P A Swandel (Best Opp Size)

BLACK PULLET ( )
1   P A Swandel

BLUE FEMALE (2)
1   R J Bett

WHITE FEMALE (0)

AOC FEMALE (0)
1   Goose Green Poultry


BANTAM

BLACK COCK (5)
1   Dr D Gardiner
2   L Salkeld

BLACK COCKEREL (7)
1   S & G Hodge
2   T Buck
3   S & G Hodge
4   Dr D Gardiner

BLUE COCK (0)

BLUE COCKEREL (1)
1   R J Swale (Res. Champion)

WHITE MALE (2)
1   Jason Green
2   S Patel

NON STANDARD M or F (0)

NOVICE (0)
 

BLACK HEN (6)
1   Dr D Gardiner
2   R J Swale
3   S & G Hodge

BLACK PULLET (10)
1   T Buck (Champion)
2   R J Swale
3   R J Swale
4   R J Swale

BLUE HEN (0)

BLUE PULLET (3)
1   Jason Green
2   R J Swale

WHITE FEMALE (1)

JUVENILE

TRIO

BANTAM (1)
1   Dermot Gardiner                 


CLUB SHOW STAFFORD 18th AND 19th DECEMBER 2017

LARGE FOWL

BLACK COCK (0)

BLACK COCKEREL (2)
1   D Pownall (Champion)

BLUE MALE (2)
1   A Richardson

WHITE MALE (0)

AOC MALE (0)

NON STANDARD M or F (0)

BLACK HEN (4)
1   D G Pownall
2   A Richardson
3   A Richardson
4   R Liggett

BLACK PULLET (7)

1   D G Pownall (Club Show Champion)
2   D Pownall
3   R Liggett
4   P A Swandel 

BLUE FEMALE (6)
1   R J Bett
2   A Richardson
3   T Habberfield
4   R Liggett

WHITE FEMALE (0)

A0C FEMALE (0)

NOVICE / JUNIOR (1)
1   R Gamble

BANTAM

BLACK COCK (9)
1   L Salkeld
2   T Habberfield
3   T Habberfield
4   R Liggett

BLACK COCKEREL (14)
1   Priestley & Sanders
2   T Paice
3   Priestley & Sanders
4   F M & S Jackson

BLUE COCK (0)

BLUE COCKEREL (4)
1   R J Swale
2   A Richardson
3   C Elliott
4   A Richardson

WHITE MALE (1)
1   S Patel

NON STANDARD M or F (1)

NOVICE/JUVENILE (0)

 

BLACK HEN (9)
1   T Habberfield
2   T Paice
3   T Habberfield
4   R Liggett

BLACK PULLET (16)
1   R J Swale (Res. Champion)
2   R Swale
3   R Swale
4   Buck & Bloom

BLUE HEN (2)
1   A Richardson
2   A Richardson

BLUE PULLET (7)
1   R J Swale
2   A Richardson
3   A Richardson
4   C Elliott

WHITE FEMALE (1)
1   S Patel


 


THE ORPINGTON CLUB AWARDS 2017

B D ANDERTON TROPHY FOR CLUB SHOW CHAMPION  
G HAMER TROPHY FOR RESERVE CLUB SHOW CHAMPION  
WILL BURDETT AWARD FOR SHOW CHAMPION  
WILL BURDETT AWARD FOR RESERVE CHAMPION  
JEAN BRIDSON SALVER FOR BEST LARGE  
JOHN LOCKE ROSEBOWL FOR BEST BANTAM  
TROPHY FOR BEST BLACK BANTAM HEN  
WICKS TROPHY FOR BEST BLUE BANTAM MALE  
SMALLDON TROPHY FOR BEST BLUE BANTAM FEMALE  
ROB BOYD TROPHY FOR BEST LARGE BLUE  
A MORRIS SHIELD FOR BEST WHITE BANTAM N/A
ALLMAN TROPHY FOR BEST LARGE NON STANDARD MALE N/A
HILDRETH TROPHY FOR BEST LARGE NON STANDARD FEMALE N/A
JUNIOR/NOVICE SHIELD