RESULTS OF THE REGIONAL SHOW HELD AT TELFORD

ON 2ND AND 3RD DECEMBER  2017

LARGE FOWL

BLACK COCK (0)

BLACK COCKEREL (1)
1   
2   M Rangeley
3   D G Pownall
4   D Pownall

BLUE MALE (2)
1   M Rangeley
2   M Walker

WHITE MALE (0)

AOC MALE (1)

NON STANDARD M OR F (0)        

BLACK HEN (5)
1   D G Pownall
2   C L Thomas
‚Äč3   M Rangeley   

BLACK PULLET (12)
1   D G Pownall (Club Show Champion)
2   M Rangeley
3   M Rangeley
4   D G Pownall

BLUE FEMALE (6)
1   M Walker
2   M Rangeley
3   N Lewis
4   N Lewis

WHITE FEMALE (0)

AOC FEMALE (0)


BANTAM

BLACK COCK (4)
1   F M & S Jackson
2   R Liggett

BLACK COCKEREL (11)
1   Priestley & Sanders
2   S & G Hodge
3   R Swale
4   S & G Hodge

BLUE COCK (2)
1   Will Burdett MBE

BLUE COCKEREL (4)
1   O Franklin
2   S & G Hodge

WHITE MALE (1)
1   S Patel

NON STANDARD M or F (1)
1   
P Smedley

NOVICE/JUVENILE (1)
1   Claire Renwick

BLACK HEN (8)
1   T Plaice
2   F M & S Jackson

BLACK PULLET (13)
1   R Swale (Res. Champion
2   R Swale
3   R Swale
4   F M & S Jackson

BLUE HEN (2)
1   A Richardson
2   A Richardson
3   W Burdett MBE

BLUE PULLET (7)
1   Priestley & Sanders
2   S & G Hodge
3   Priestley & Sanders
4   O Franklin

WHITE FEMALE (1)
1   S Patel


CLUB SHOW STAFFORD 19th AND 20th DECEMBER 2016

LARGE FOWL

BLACK COCK (1)

BLACK COCKEREL (2)
1   R Liggett

BLUE MALE (1)
1   H Cooper

WHITE MALE (0)

AOC MALE (0)

NON STANDARD M or F (0)


 


 

BLACK HEN (2)
1   C & I Thomas (Champion)
2   C L Thomas

BLACK PULLET (7)
1   H Walmsley
2   R Liggett
3   P A Swandel
4   T J Biela 

BLUE FEMALE (2)
1   M Walker
2   A Dowden
3   A Dowden
4   M Walker

WHITE FEMALE (0)

A0C FEMALE (0)
1   R Bett

BANTAM

BLACK COCK (5)
1   S & G Hodge ( Res. Champ)
2   D Gardiner
3   E J L Roberts
4   Priestley & Sanders

BLACK COCKEREL (7)
1   R J Swale
2   D Gardiner
3   R J Swale
4   S & G Hodge

BLUE COCK (0)

BLUE COCKEREL (2)
1   S & G Hodge

WHITE MALE (1)
1   S Patel

NON STANDARD M (0)

NOVICE (0)

LARGE (0)
 

BLACK HEN (6)
1   D Gardiner
2   S & G Hodge
3   E J L Roberts

BLACK PULLET (12)
1   R J Swale
2   G Hamer
3   R J Swale
4   R J Swale

BLUE HEN (0)

BLUE PULLET (3)
1   Priestley & Sanders
2   S & G Hodge
3   T Buck

WHITE FEMALE (1)
1   S Patel

AC Non Standard Female (1)
1   P Smedley

JUVENILE (0)

TRIO

BANTAM (1)
1   Dermot Gardiner


 


THE ORPINGTON CLUB AWARDS 2016

B D ANDERTON TROPHY FOR CLUB SHOW CHAMPION D G Pownall
G HAMER TROPHY FOR RESERVE CLUB SHOW CHAMPION R J Swale
WILL BURDETT AWARD FOR SHOW CHAMPION D G Pownall
WILL BURDETT AWARD FOR RESERVE CHAMPION R J Swale
JEAN BRIDSON SALVER FOR BEST LARGE D G Pownall
JOHN LOCKE ROSEBOWL FOR BEST BANTAM R J Swale
TROPHY FOR BEST BLACK BANTAM HEN A Paice
WICKS TROPHY FOR BEST BLUE BANTAM MALE O Fraklin
SMALLDON TROPHY FOR BEST BLUE BANTAM FEMALE Priestley & Sanders
ROB BOYD TROPHY FOR BEST LARGE BLUE M Walker
A MORRIS SHIELD FOR BEST WHITE BANTAM S Patel
ALLMAN TROPHY FOR BEST LARGE NON STANDARD MALE N/A
HILDRETH TROPHY FOR BEST LARGE NON STANDARD FEMALE P Smedley
JUNIOR/NOVICE SHIELD N/A